پراگ

درباره پراگ

مختصری از شهر پراگ

شهر زیبای پراگ یکی از بزرگترین شهرهای اروپای مرکزی با 1,300,000 نفر جمعیت و 496 کیلومتر مربع وسعت پایتخت کنونی کشور جمهوری چک و پایتخت قبلی جمهوری چکسلواکی بوده. در زمان اتحادیه اطریش-مجار هم پایتخت یکی از مهمترین استانهای این اتحادیه بوده است. رودخانه زیبای ولتاوا Vltava River از وسط شهر میگذرد. مناطق باستانی این شهر عبارتند از Old Town, New Town and Lesser Town که مملو از گنجینه های تاریخی, کوچه های سنگ فرش شده, منارهای بلند با نوک های طلایی, گنبدهای بسیار زیبای کلیساها که عکس انها در اب رودخانه ولتاوا بیش ار 10 قرن مشاهده شده است. این شهر زیبا در قرن 9 میلادی بوسیله پادشاه بوهیمیا ساخته شد که درضمن امپراطور روم مقدس هم بود. این شهر در قرن 14 تخت پادشاهی چارلز چهارم وسعت و ابادانی و پیشرفت های فراوانی بدست اورد. بهار پراگ یکی از مهم ترین وقایع تاریخی عصر معاصر است که مردم با مقاومت و اعتراضات مسالمت امیز بر علیه حکومت کمونیستی برای ازادی بیان, مطبوعات, سفر کردن و پخش قدرت سیاسی و اقتصادی قیام کردند که چندین ماه بطول انجامید و بعضی از معترضان مانند اقای جان پلاش خود را زنده زنده اتش زد.  

شهر جادویی، شهر طلایی، پاریس شرق، و شهر صد ناقوس همگی عناوینی هستند که در طول تاریخ به این شهر زیبا اطلاق شده اند. پراگ باجمعیتی بالغ بر 000 200 1 پایتخت جمهوری چک و مرکز ایالت بوهمیا (Bohemia) می باشد. پراگ یکی از اصلی ترین کانون های فرهنگی در اروپا است و همچون موزه ای درفضای باز گنجینه ای غنی از شاهکارهای معماری و هنری را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می دهد. سالهای سال است که این شهر با افتخار در کنار کرانه های رویایی و زیبای رود ولتاوا آرامیده است و پذیرای گروه های مختلف قومی و نژادی بوده است. پراگ در طول تاریخ کانون بسیاری از تحولات عظیم بازرگانی، صنعتی و جنبش های مذهبی بوده و به خاطر موقعیت خاص جغرافیایی اش در سیر ارتباطی مرکز- شرق و نیز شمال- جنوب اروپا همواره حلقه اتصال سرزمین های ژرمن زبان و سرزمین های اسلاوی زبان بوده است. به همین دلیل پراگ همواره فرهنگ ها و اقوام مختلف را در خود جذب و هضم نموده است.

بخش قدیم شهر پراگ همچون موزه ای است بی همتا که در سال 1992 در فهرست آثار میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. به غیر از حضور نظامی نیرو های پیمان ورشو در سال 1968 در پراگ این شهر هیچگاه صحنه جدی جنگ یا در گیری های نظامی نبوده است و به همین دلیل از نظر تعداد و تنوع زیباترین آثار معماری اروپایی غنی و به نوعی منحصر به فرد است بسیاری از آثار معماری و هنری اکثر شهر های تاریخی و بزرگ اروپایی همچون لندن، برلین و پاریس بر اثر جنگ های متعدد و خصوصاً دو جنگ جهانی در قرن بیستم با تخریب های جدی روبرو شدند. غنای معماری و فرهنگی پراگ و نیز هزینه های پائین تر توجه بزرگ ترین شرکت های فیلم سازی و برجسته ترین کارگردانان جهان را به خود جلب نموده است و از دهد 1990 به بعد بسیاری از فیلم های معروف سینمایی از جمله فیلمهای تاریخی در این شهر فیلم برداری شدند. وقتی در بافت قدیم پراگ یا در قلعه پراگ قدم می زنیم انگار در موزه ای از تاریخ معماری اروپا قدم زده ایم و نمونه های سالم و بجای مانده از صدها سال پیش از سبکهای مختلف معماری اروپا یکی پس ازدیگری جلوه گر می شوند و همه در کنار هم هارمونی خاصی به این شهر رویای بخشیده اند. در بخشهایی از پراگ گویی زمان متوقف شده است و شما در قرن 14 یا 15 میلادی به پراگ وارد شده اید و اگر هیاهوی توریستها و فروشندگان دوره گرد نباشد باور این موضوع که درقرن 21 هستیم مشکل به نظر می رسد.

اگر به پراگ سفری کنید کفش هایی سبک پیاده روی خود را فراموش نکنید چراکه پراگ شهر پیاده روی است و برای اینکه حس و حال واقعی شهر را لمس کنید لازم است تا در این شهر پیاده قدم قدم برداریم و به اکتشاف ناشناخته ها بپردازیم. در توصیف پراگ همین بس که در پراگ حتی اگر بخواهید هم نمی توان عکس بد گرفت.

از کوچه پس کوچه های سنگ فرش شده بافت قدیم شهر گرفته و میدان ونسلاس تا قلعه باشکوه و با صلابت پراگ از چشم اندازهای زیبا در کنار رودخانه ولتاوا تا کنسرتهای متنوع موسیقی کلاسیک اپرا پراگ برای هر گروه سنی و هر سلیقه ای حرف تازه ای برای گفتن دارد.

 

مرکز خرید Shopping outlet:

در این مرکز خرید بنگاهای تولید لباس با مارک های مختلف مستقیما کالای خود را به مصرف کننده با قیمت پایین تر ارائه میدهند انواع مارک های معروف و مرغوب مانند Mango, Nike, Tommy, Levis و غیره. برای امدن به این مرکز خرید مترو سبزخط A  را تا اخرین ایستگاه به نام Depo Hostivař رفته و بعد بدنبال جمعیت به ایستگاه اتوبوسها که 30 متر تا ایستگاه فاصله دارد بروید. اولین ایستگاه در سمت راست دارای اتوبوس های رایگان به Shopping outlet  است. اسم این مرکز خرید “Shopping Arena” است که اطراف بدنه اتوبوس نوشته شده. اتوبوسها هر 30 دقیقه به سمت Shopping Arena از این ایستگاه مترو حرکت میکنند. یک  Food court در این مرکز خرید با گزینه های بسیار کم وجود دارد.

مرکز خرید Chodov:

برای رفتن به این مرکز خرید باید خط C مترو که قرمز رنگ است را بگیرید و در ایستگاه Chodov پیاده شوید. مرکز خرید بیرون ایستگاه مترو در طبقه بالا قرار دارد. این مرکز خرید در حومه پراگ قرار دارد که فروشگاهای متنوع دارد. Food court بزرگی در بالاترین طبقه واقع است, ویک Supermarket   بسیار عالی در طبقه زیر همکف وجود دارد. از درب ورودی به سمت چپ بروید در انتها یک صرافی است که بهترین نرخ تبدیل را نسبت به منطقه توریستی ارائه میکند.

مرکز خرید Tesco My Store:

این مرکز خرید در یکی از خیابانهای پر تحرک پراگ به نام (Národní) است. در ابتدای این خیابان ساختمان اوپرا شهر با گنبد مملو از طلا قرار دارد. این مرکز خرید به مراتب از دیگر مراکز خرید کوچکتر است. برای رفتن به این مرکز خرید تراموا 17 را در مقابل هتل به سمت پل چارلز گرفته و در ایستگاه (Národní) پیاده شوید. اگر حدود 20 متر ازایستگاه به عقب برگردید ابتدای خیابان (Národní) را میبینید که ساختمان اپرا در ابتدای این خیابان است. وارد خیابان Národní  میشویم و این مرکز خرید در حدود 200 متر جلوتر در سمت راست قرار دارد. از این مکان تا هتل حدود نیم ساعت پیاده راه است. نرسیده به این مرکز خرید در سمت راست یک رستوران بسیار زیبا به نام Café Louver قرار دارد که عده ای از اعضای گروه بعد از گشت ارگ پراگ برای صرف نهار به انجا رفتند. مجددا ساعت 7 شب من با عده ای از مسافرین برای قدم زدن در نقاط توریستی به سمت Old Town حرکت کردیم و در یک شرینی فروشی با دوستان مهمان خانم دکتر محمد هادی صرف قهوه کردیم.

دروازه شهر جدید به نام Powder Tower

امروزه این دروازه بین شهر قدیم و شهر جدید (Old Town and New Town) قرار دارد. این دروازه در قرن 15 میلادی به سبک گوتیک به ارتفاع 65مترساخته شد. این دروازه ی شهر قدیم پراگ بود. در قرن 17 میلادی انبار پودر فشنگ شد و در سال 1757 در حمله امپراطوری پروس بشدت اسیب دید و در سال 1886 مجددا باسازی شد. بوسیله یک پل سرپوشیده کوتاه به ساختمان شهرداری متصل میشود.

ساختمان شهرداری و ساعت نجومی City Hall and Astronomical Clock

  ساختمان شهرداری در قرن 14 به سبک گوتیک معماری شد و ساعت نجومی ان در اوایل قرن 15 در سال 1410 به ساختمان اضافه شد که روزانه بین 9 بامداد تا 9 شب راس هر ساعت به صدا در می اید. این ساعت از 3 قسمت تشکیل شده. قسمت اول صفحه نجومی ساعت است که موقعیت خورشید و ماه را در اسمان و جزئیات نجومی دیگری را نشان میدهد. قسمت دوم مجسمه های 12 هواداران حضرت عیسی و چند مجسمه دیگر بخصوص مجسمه مرگ که جهت مخالف زمان در حرکت است. به عبارت دیگر با گذشت زمان به جلو, مرگ نزدیکتر میشود. قسمت سوم صفحه مدالی تقویم است که نمایانگر ماهای سال است. نقش روی صفحه نجومی نمایانگر ثابت زمین و اسمان است و اطراف ان چهار قطعه متحرک وجود دارد که عبارتند از صفحه زودیاک یا دایره البروج, صفحه بیرونی, نماد خورشید و نماد ماه. در اطراف ساعت 4 مجسمه که در هنگام به صدا در امدن زنگ ساعت به حرکت در می ایند از سمت چپ به راست عبارتند از مردی آینه بدست که نماد تکبر, غرور و پوچی در زندگیست. مرد خسیسی که کیسه طلا در دستش دارد که نماد حرص, طمع و فزون خواهی در زندگیست. در سمت راست ساعت مجسمه اسکلتی مرگ که با گذشت زمان نزدیکتر میشود و مجسمه یک مرد ترک که نماد تفریح, سرگرمی و مهمانی است. در هنگام به صدا درآمدن صدای زنگ سر هر 4 مجسمه ها تکان میخورد که به مجسمه مرگ نشان میدهند هنوز اماده مردن نیستند.

کلیسای مریم مقدس Tyn Church

کلیسای Tyn که همچنین Church of our lady  نام دارد رفتیم. این کلیسا در قرن 14 به سبک معماری گوتیک درست شد ولی ستون های زیبای این سازه در قرن 16 تکمیل شد. یکی از مناره ها از دیگری کمی کوچکتر است و این مناره ها به ادم و حوا معروفند.

مجسمه جان هوس Jan Hus

در مقابل این کلیسا Tyn مجسمه اقای Jan Hus قرار دارد که در سال 1915 در این مکان برای یادبود 500 ساله مرگ ایشان بپا شد. اقای Jan Hus یک مسیحی پروتستان اصلاح طلب بود که بر علیه فساد و اصراف در فرقه کاتولیک اعتراض کرد و به زندان  افتاد  و در سال 1415 زنده به اتش کشیده شد. هوادارن ایشان موقیعکه از مرگ ایشان مطلع شدند به کلیسا و عبادت گاهای کاتولیک حمله ور شدند و خیلی از این مکانها را اتش زدند و در نتیجه پاپ وقت در واتیکان اقای مارتین پنجم به کاتولیک های دنیا فتوا داد که با هواداران اقای Jan Haus  که به Hussites نام داشتند حمله کنند و این اغاز جنگهای صلیبی در اروپا شد که بیش از 14 سال به طول انجامید.

کلیسای سنت جیمز کبیر St. James the Greater Church

این کلیسای قرون وسطی است  که در قرن 13 به سبک گوتیک بنا شد و بعدا به سبک باروک تبدیل گشت و متاسفانه بعلت ناتوانی معماران ظاهر بسیار مضحکی دارد. رواست است که اقای وراتیسلاو اشتباهی در این کلیسا زنده بگور شد. درضمن دست مومیای شده اقایی که بعلت دزدی کردن جواهرات داخل کلیسا از بازو قطع شده و در این کلیسا نگهداری میشود.

پل چارلز  Charles Bridge

این پل به دستور پادشاه وقت چارلز 4 درقرن 14 درست شده که منطقه Old Town را به منطقه Lesser Town  متصل میکند. در روی این پل مجسمه های تزیینی بسیار زیادی موجود است. در ابتدای پل مجسمه ایستاده  اقای چارلز است که در اطراف وی مجسمه استادان مشهور دانشگاه چارلز از دانشکده های فلسفه, دین, نجوم و پزشکی که ایشان موسس ان بود قرار دارند. در ادامه بروی این پل مجسمه صلیب کشیده حضرت عیسی وجود دارد که با حروف طلایی به زبان عبری بروی ان نوشته بود که "عیسی پسر فرستاده خدا است" دلیل ان این است که در قرن 17 روزی یک یهود از کنار این مجسمه که عبور میکرده که به مسخره کردن حصرت عیسی میپردازد و مردم بومی برای تنبه او وادارش میکنند که با طلا این نوشته را برروی مجسمه قرار دهد. یکی دیگر از این مجسمه ها تزیینی متعلق به کشیش معروف کاتولیک به نام John of Nepomuk که بدستور امپراطور روم و شاه بوهیمیا Bohemia  اقای Wenceslas در رودخانه ولتاوا خفه شد. همسر امپراطور در مراسم مذهبی "اعتراف" یا Confession در کلیسای کاتولیک اعترافی به این کشیش کرده بود و هرچقدر پادشاه اصرار کرد که از محتوای اعتراف  همسرش مطلع شود با مقاومت این کشیش بنا به اصول مذهبی دین کاتولیک (که محتوای اعتراف باید محرمانه بماند) مواجه شد و در نتیجه دستور داد که او را درآب رودخانه خفه کنند. دور سر ایشان 5 ستاره است که برحسب روایت هنگامیکه جسد ایشان بر روی اب شناور شد به دستور ملائک 5 ستاره دور پیکر ایشان گرد امد که هریک از انها یک حرف را نشان میدادند واین 5 حروف تشکیل کلمه ای در زبان لاتین میدهد که معنایش "نگهدارنده" است که همان نگهدارنده راز میباشد. شبها عده زیادی برای قدم زدن و بازدید از منظرهای زیبا روی این پل می ایند.

شهر کوچکتر Lesser Town

این شهر بوسیله پل چارلز به شهر Old Town متصل میشود. در بدو ورود از پله های سمت چپ در انتهای پل چارلز میتوان به جزیره کوچک Kampa رسید که خانه های زیبای قدیمی متعددی مانند ونیز ایتالیا بر روی اب رودخانه ولتاوا دارد. این منطقه قدیمی با میدانی به سبک معماری باروک, ساختمانهای که متعلق به تجار وقت, هتل های زیبای کوچک, رستوران و بارهای متعدد در ابتدا در قرن 8 به عنوان میدان تجارت درست شد و بعد به دستور پادشاه چارلز 4 در اواسط قرن 14 دیوار حفاظتی ان درست شد. این منطقه دوبار ویران شد. یک بار در قرن 15 در نبرد بین هواداران Jan Hus به نام Hussites و سربازان کاخ پراگ و دوباره در قرن 16 بوسیله اتش سوزی که بعدها بازسازی شد. اختصاص دادن شماره پلاک به منازل از سال 1770 در پراگ اغاز گردید, که قبل از آن هر منزلی با تصویر ویژه ای بر سر در آن مشخص میگردید. تصاویری مانند شیر قرمز, طاوس, عقاب سیاه, خرچنگ سبز, ساز زهی مانند ویلن و غیره که توصیف شخصیت صاحب خانه را میکرد. مثلا در مسیر پباده روی از سمت کاخ Wallenstein به یک خانه ای است که عکس طلاوس بر روی دیواردارد, خانه دیگری عکس گرگ دارد که امروزه سفارت کشور استونی است. ساختمان دیگری که عکس 2 قلب دارد که امروزه به هتل تبدیل شده است .از روی پلی نزدیک به این منازل که رد بشیم تعداد کسیری قفل بوسیله زوج های عاشق به نرده های اطراف پل زده شده است که کلید این قفل ها بعد زوج ها به داخل رودخانه پرتاب میکنند که نمادی از عشق دائمی بین این زوج ها است. در این مسیر یک توربین چوبی که با نیروی اب حرکت میکند را وجود دارد که فقط کاربرد نمایشی دارد. در این جزیره از دیوار لنین Lennon wall باید دیدن کرد که توریست ها روی ان پیغام ها مختلفی نوشتند. در زمان حضور کمونیست ها نیروهای مقاومت بر علیه استبداد کمونیست روی این دیوارمتن اهنگ ها جان لنین John Lennon که در شهر نیویورک کشته شد را مینوشتند که باعث خشم نبروهای امنیتی نظام وقت میشد. در گوشه ای در این جزیره دیوار ساختمانی بود که سطح اب سیل را در سالهای مختلف علامت گذاری کرده بود. اخرین سیل در جزیره Kampa در سال 2002 میلادی رخ داد. در قسمت دیگر این شهر نزدیک به کاخ پراگ حیاط کاخ Wallenstien  است که ایشان یک نظامی قدرتمند بود که ثروت زیادی بهم زده بود و امپراطور وقت اقای Ferdinand II از ترس اینکه مبادا موقعیتش بدست اقای Wallenstien  به خطر بیافتد او را به جرم خیانت به کشور متهم کرد و یکی از سربازان حامی امپراطور اقای Albrecht von Wallenstein را کشت. امروزه مجلس سنا کشور چک در این کاخ مستقر است.

کاخ پراگ

در ابتدای مسیر به حیاط مقابل پارک در سمت راست ساختمانی ایست که در زمان قدیم اموزش اسب سواری به ساکنین کاخ داده میشد. کمی جلوترستون Mary است که درقرن 18 وسط میدان بیرونی ارگ برای جشن گرفتن پایان شیوع طاعون در اروپا برپا شد. قصر سلطنتی Royal Palace درداخل ارگ پراگ   Prague Castle قرار دارد. میدان جلوی ارگ پراگ در زمان قرون وسطی درست شده بود و در طی قرون 16 تا 18 شاهد اضافه شدن بناها بسیار زیبا در ارگ بوده.   از میدان که وارد حیاط بیرونی ارگ بشویم شاهد گاردهای محافظت ارگ خواهیم بود که در ساعات معیین در طی مراسم خاصی عوض میشوند. از حیاط اول از طریق دروازه Matthias که به سبک باروک معماری شده به حیاط میانی راه دارد که در انجا عبادتگاه صلیب مقدس Chapel of Holly Cross و فواره مرکزی حیاط قرار دارد. این ارگ بوسیله چارلز 4 در قرن 14 باسازی و توصعه یافت و مجددا در زمان امپراطوری هازبورگ ارگ توسعه و بازسازی به سبک معماری باروک و نیو کلاسیک شد. در دو طرف حیاط میانی ارگ, قسمتهایی از کاخ پراگ که تحت استفاده نهاد ریاست جمهوری است دیده میشود. از حیاط میانی راه به حیاط درونی دارد که خود شهر کوچکی در درون شهر پراگ به حساب میاید. در اینجا کلیسای جامع سنت ویتوس Saint Vitus Cathedral قرار دارد. پادشاه چارلز 4 هنگامیکه باقی مانده های Saint Vitus را که یک مسیحی ایتالیایی درحین رواج دین در قرن 4 بدست کفار شهید شده بود را پیدا کرد در سال 1344 دستور ساختن این کلیسای جامع را داد. ساخت این کلیسا تا سال 1421 بدون وقفه ادامه داشت که با شروع جنگهای صلیبی به تعلیق افتاد و دوباره در سال 1872 شروع شد و نهایتا در سال 1929 پایان یافت که کلا 585 سال از اغاز تا اتمام طول کشید. از قسمت های مورد توجه این کلیسا محراب با ارتفاع ان, مقبره یکی از اسخف های اعظم به نام جان نیپوموک John of Nepomuk که با 2000 کیلونقره در انتهای کلیسا پشت محراب درست شده و مقبره زیبای سنت ونسسلاس Saint Wenceslas است. Saint Wenceslas   پادشاه خوب جمهوری چک به حساب می اید که شاه ناحیه Bohemia بود که در ترویج دین مسیحیت فعالیت زیادی کرد و در سال 929 بوسیله برادر خود به قتل رسید. بعد از او برادرش به تخت نشست که اندکی بعد به علت بیماری غیرعلاجی فوت کرد. میدان و خیابان Wenceslas را در منطقه New Town به اسم این شاه محبوب کردند. بعد به دیدن کاخ سلطنتی Royal Palace رفتیم. این کاخ اول در قرن نهم ساخته شده بود که بعد از انکه در پیرامون آن ارگ پراگ را در قرن 12 درست کردند این کاخ را بر روی ویرانه های گاخ قبلی به سبک رومانسک و گوتیک درست کردند که بعد شاه Bohemia  در انجا ساکن شد. بزرگترین سالن این کاخ سالن ولادیسلاو Vladislav Hall است که 14 متر ارتفاع و 16 متر طول دارد. در این سالن مسابقه اسب سواری و مراسم های  سلطنتی برگذار میشد. روایت است که در May-23-1618 در اتاق دوم چند تن از سران پروتستان برعلیه ایالت بوهیمیا به اعتراض برخاستند وسرانجام 3 تن از آنها بدستور امپراطور هازبورگ از پنجره به حیاط پرتاپ شدند ولی از شانس خوب انها بروی انبوهی از مدفوع اسب ها که در خندق اطراف دیوار بود افتادند و از مرگ نجات یافتند.

 پشت کاخ کلیسای سنت جرج باسیلیکا Saint George Basilica است که در قرن 12 بنا شد و در اینجا مقبره اقای لودمیلا Ludmila اولین شهید مسیحی کشور چک که در سن 61 سالگی در قرن دهم به شهادت رسید و همچنین مقبره اقای وراتسلاواول Vratislav I فرمانروای بوهیمیا وجود دارد. درب بغلی این کلیسا صومعه راهبه های کاتولیک Convent است که در قرن دهم بنا شده و در قرن 18 بدستور امپراطور هازبورگ جوزف دوم Joseph II بسته و تبدیل به سربازخانه و انبار مهمات نظامی شد. ادامه راه به مسیر طلایی Golden Lane میرسد که بنا به روایات قدیمی در ان زمان به دستور پادشاه کیمیاگران در این منطقه در کنار زرگران زندگی میکردند و مشغول پیدا کردن راهی برای تبدیل فلزات مختلف به طلا بودند. این مسیر پراز خانه های چوبی رنگی که اکثرا یا فروشگاه های کوچک سوغاتی و یا موزه هستند که نمایانگر سبک زندگی احالی ارگ پراگ در ان زمان میباشند.در طبقه دوم این ساختمانهای به هم چسبیده یک سالن بسیار بزرگ و طولانی است که موزه سلاح های و لباسهای ان زمان میباشد. در انتهای مسیر طلایی از دالانی با پله به سطح پایین تری می ایم که در سمت چپ برج حفاظتی دالیبرکا Daliborka که در قرن 15 برای حفاظت از ارگ پراگ درست شده بود اما  بعدها این برج به عنوان زندان و شکنجه گاه استفاده میشد و اولین زندانی در این مکان اقای دلیبر Dalibor که رهبر مخالفان پادشاه بود و در دوران بازداشتش نواختن ویلن را یاد گرفت و مردم به دیدن او به اینجا می امدند و به او غذا میدادند.

کاخ کارلشتاین  Karlstejn

بازدید از این کاخ مستلزم 3 کیلومتر پیاده روی در گردنه های کوه خواهد بود بعلاوه پیاده روی در صحن هر کاخ. فاصله کاخ حدود یکساعت و نیم بطول تا شهر پراگ است. در پارکینگ اتوبوس این روستا استفاده از سرویس بهداشتی 10 کرون چک هزینه دارد. در صحن پارکینگ یک تابلو است که فاصله تا کاخ را 3 کیلومتر نشان میداد. تاکسی و درشگه برای رسیدن به کاخ موجود است. هزینه ارابه به مبلغ 1350 کرون چک میباشد و حدود 15 تا 20 دقیقه به طول میانجامد که در100 متری کاخ باید پیاده شد و بقیه راه مملو از سنگلاخ است. بازدید از کاخ 45 دقیقه طول میکشد و مسیربرگشت را به علت سرپاینی میتوان پیاده طی کرد. این کاخ در قرن 14 بدستور پادشاه چارلز 4 درست شد. از انجاییکه چارلز چهارم بسیار مذهبی بود, او ازاین مکان به عنوان خلوتگاه برای عبادت و راز و نیاز استفاده میکرد. دراغاز جنگ Hussite در این کاخ جواهرات سلطنتی, بقایای مقدس و مذهبی مانند استخوانهای روحانیون و جواهرات تاجگذاری امپراطور روم در این محل نگهداری میشد. این کاخ در 3 فاز درست شده بود, در فاز اول قسمت مسکونی تکمیل شده بود که شامل برج ابی و کاخ Burgrave در پایین ترین نقطه و کاخ امپراطور, در فاز دوم برج مریین Marian Tower و در فاز سوم برج بزرگ یا Great Tower ساخته میشود. همچنین در این کاخ یک عبادتگاه مخصوص پادشاه درست شده بود که بسیار پنهان بود که در هنگام حمله, دشمنان نتوانند ان را تخریب کنند. بعد از سال 1480 نمای بیرونی این کاخ به سبک معماری گوتیک و در اواخر قرن 16 به سبک معماری رنسانس تغییر کرد. در حال حاضرنمای بیرونی این کاخ به سبک نیو گوتیک در اواخر قرن 19 بوسیله اقای Josef Mocker معماری شده است. در قرون وسطی دیوارهای داخلی کاخ با پانل های چوبی تزیین میشده که چند نمونه ان را میتوان در کاخ مشاهده کرد. در بیرون دیوار برج بزرگ یک سازه کوچک چوبی در ارتفاع بسیار بالا قرار داشت که راهنمای کاخ به ان اشاره کرد که کار برد ان سرویس بهداشتی برای خانواده سلطنتی بوده. عکسهای 4 همسر اقای چارلز 4 در یکی از اتاقهای کاخ به چشم میخورد که اولین همسر او شاهزاده فرانسوی خانم Blanche of Valois بود که این دو در سن 7 سالگی ازدواج میکنند و در سن 15 سالگی بهم میپیوندند. این فقط یک ازدواج سیاسی بیش نبوده  و او در حال زایمان فوت کرد. همسر دوم او شاهزاده روم خانم Anna of Bavaria بود پادشاه از همسر دوم پسری داشت که در سن 2 سالی فوت کرد و بعد همسرش در حین اسب سواری افتاد و گردنش شکست و عاقبت از اثر این جراحت فوت کرد. همسر سوم او شاهزاده لهستان بود به نام Anna Von Schweidnitz که در سن 23 سالگی در حین زایمان فوت کرد ولی او پسری به پادشاه داد به نام Wenceslaus که جانشین او شد. همسر چهارم شاهزاده لهستان به نام Elizabeth of Pomerania که با پادشاه 6 بچه داد. این همسر پادشاه بسیار قوی بود که با دستش نعل اسب و شمشیر خم و مچاله میکرد. اتاق خصوصی شاه  دسترسی به اتاق خصوصی ملکه داشته ولی ملکه دسترسی به اتاق خصوصی شاه نداشت. اتاق خواب شاه دارای سفقی بود که مانند اسمان با 144 ستاره تزیین شده بود که این 144 ستاره نمادی از 144000 نفری است که بنا بر انجیل مقدس در اخر دنیا زنده خواهند بود. این کاخ اتاقهای متعدد دارد از قبیل اتاق جواهرات, اتاق فرشها (که چند فرش از ایران موجود است که یکی از انها اشعار حکیم عمر خیام را دارد), اتاق خصوصی شاه, اتاق بازدید شاه, اتاق تابلوهای نقاشی و عبادتگاه خصوصی پادشاه. در اتاق نگهبانان که 24 ساعته در ان کشیک میدادند مجهز به بازی های سرگرم کننده مانند بیلیارد, شطرنج و ورق بود اما در قرون وسطی استفاده از ورق به علت عکسهای شیطانی روی ورق حرام تلقی میشده.