ژوهانسبورگ

درباره ژوهانسبورگ

ژوهانسبورگ قلب تپنده آفریقای جنوبی و بزرگترین و ثروتمندترین شهر این کشور است. براساس آمار سال 2011 جمعیت این شهر 000,500,4 نفر است. 73 درصد از جمعیت آن را سیاه پوستان، 16 درصد سفیدپوستان،6 درصد رنگین پوستان(دو رگه ها) و 5 درصد آسیائی ها تشکیل می دهند. آسیائی ها شامل هندیها و مالزیائی ها می باشند. 37 درصد از کل جمعیت این شهر را غیر شاغلین تشکیل می دهند که اکثرا سیاه پوست هستند.

نام ژوهانسبورگ با طلا ارتباط تنگا تنگ دارد. در سال 1886 در زمین های کشاورزی که امروز ژوهانسبورگ روی آنها قرار دارد طلا کشف شد. کشف طلا روستا نشینان اطراف را برای کار و ایجاد درآمد به این منطقه جذب کرد. این کارگران برای گذران زندگی خود کلبه های متعددی در منطقه ایجاد کردند. روز به روز بر تعداد این کلبه هاافزوده شد ودر نتیجه ایجاد مراکز عام المنفعه برای رفع نیازهای روزانه کارکنان معدن ضرورت پیدا کرد. با حضور پر رنگ صاحبان معادن طلا در منطقه ،کلبه ها و مراکز عام المنفعه آب و رنگ شهر نوبنیادی را بخود گرفت.در مورد نام گذاری این شهر نو بنیاد نظریات مختلفی وجود دارد. به اعتقاد بسیاری از صاحب نظران شخص هلندی تباری بنام ژوهانس “ Johannes” که مسئولیت رسیدگی به امور این شهر را بعهده داشت نام آن را ژوهانسبورک "Johannesburg " گذاشت.

کلبه های محقر گلی که دیروز خوابگاه کارگران ساده معدن بودند امروز به کلان شهری تبدیل شده اند که پیشرفته ترین مرکز اقتصادی و تجاری آفریقای جنوبی است و از نظر تجارت خارجی چهل و هفتمین شهر بین پنجاه شهر دنیا است. از نظر مخابرات، آب و برق، نقل و انتقالات درون شهری و برون شهری ، بهداشت و آموزش و پرورش با معیارهای جهانی قابل رقابت است. در حالیکه آسمان خراش های این شهر حکایت از پیشرفت و ترقی دارند در بازارهای این شهر حکیم باشی های هندی به روش های سنتی داروی گیاهی تجویز می کنند و اختلاف طبقاتی از نظر درآمد و توزیع ثروت فراوان است. در دهه اخیر عده زیادی از نقاط مختلف آفریقای جنوبی بدنبال یافتنزندگی بهتر به این شهر کوچ کرده اند.

زمستان های ژوهانسبورگ که از ماه می تا سپتامبر ادامه دارد هوا خشک، روزها آفتابی و ملایم ولی شبها سرد است. گاهی درجه حرارت به 4 درجه بالای صفر می رسد ولی بندرت زیر صفر می رود. برف هم بندرت می بارد. تابستانها که از اکتبر تا آوریل ادامه دارد هوا گرم و اکثرا آفتابی است ولی بارندگی های بعد از ظهر هوای مطبوعی بدنبال دارد. میزان بارندگی 28 اینچ در سال است.

 

جاذبه های توریستی ژوهانسبورگ

موزه ملی تاریخ نظامی           National  Museum of Military History

در این موزه ماشین های جنگی از قبیل هواپیماهای جنگ جهانی دوم، تانک ها، بمب افکن ها، تفنگ ها و غیره به نمایش گذاشته شده است. آشنائی با طب سنتی و شیوه معالجه آسیب دیدگان جنگی بوسیله گیاهان داروئی که در جنگ انگلستان با قبیله زولو بسیار موثر واقع شده بود تجربه پر ارزشی است. در یکی از سالن های موزه وضع اسف بار گروهی از سربازان در سنگر های جنگ جهانی اول خاطره تلخ این جنگ را زنده می کند.

 

باغ گل و گیاه ژوهانسبورگ  Johannesburg Botanical Gardens     

باغ گل و گیاه ژوهانسبورگ در سال 1968 در علفزاری بمساحت 000,810 متر مربع که حتی یک درخت در آن وجود نداشت پرورش داده شد. امروز بیش از 000,56 درخت در آن کاشته شده است. نقش اکثر این درختان محافظت از گل و گیاه لطیف در مقابل باد و نور شدید آفتاب است. خیابان کشی ها  در این باغ طوری طراحی شدهاند که تمام قسمت های باغ بدون نیاز به برگشت قابل بازدید است. این باغ از باغ های کوچکتری تشکیل یافته که مهمترین آنها بشرح زیر است:

 

باغ شکسپیرShakespeare Garden    

در باغ شکسپیر گل هائی پرورش داده شده اند که شکسپیر در نمایشنامه های خود از آنها نام برده است مانند گل پونه، بابونه، آویشن وسنبل. هرسال در روز تولد شکسپیر جشن با شکوهی همراه با موسیقی و نمایش های کمدی در آمفی تئاتر مدوری که اطراف آن را گل و گیاه پوشانده است اجرا می شود.

 

باغ رزRose Garden

بیش از 000,10 گل رز در رنگهای متنوع در این باغ بعمل آمده است. دور تا دور این باغ با درختان گیلاس ژاپنی تزئین داده شده است. در زمان شکوفه گیلاس دیدن این باغ دل انگیز است.

 

باغ گیاهان داروئیHerb Garden   

در این باغ گل و گیاه داروئی، گیاهان مورد استفاده در آشپزی و گیاهانی که در بهداشت مو و آرایش صورت کاربرد دارند پرورش داده می شود.

 

باغ پرورش پرچین یا حصارHedge Garden   

این باغ مخصوص پرورش 58 نوع گیاهی است که با قیچی کردن و مرتب کردن آنها می توان حصاری بین دو باغ یا اطراف یک باغ ایجاد کرد.

 

 

باغ گیاهان پرتیغ با برگ های پر گوشتSucculent Garden

در کنار باغ بزرگ گل و گیاه ژوهانسبورگ که در آن گیاهان زینتی پر طراوت و عطر گل های رنگا رنگ هر روح خسته ای را جان می بخشد، وجود بیابانی خشک و بی آب و علف حیرت آور است. بستر رودخانه خشکی که از وسط آن می گذرد بیابان های خشک و سوزان را تداعی می کند. این باغ مخصوص پرورش بوته هائی است که در بیابانهای سوزان بطور خودرو زندگی می کنند. ساقه و برگ این بوته ها مانند کاکتوس پرگوشت و پرآب است.

 

خانه دوران ویکتوریا ملکه انگلستانLindfield Victorian House

آشنا شدن با معماری و سبک زندگی و آداب و رسوم دوره ویکتوریا تجربه بسیار جالبی است. بازدید از خانه ای که از این دوران باقی مانده توصیه می شود. این خانه امروز محل سکونت خانم کاترین لاو است که از سال 1967 در آن زندگی می کند. وقتی گروهی برای بازدید وارد این خانه می شود خانم کاترین لباس دورانویکتوریا به تن می کند. به سنت های آن روزگار به گروه خوش آمد می گوید وتمام اطاق ها را یکی یکی به آنها نشان می دهد و گروه را در جریان کاربرد هریک از اتاقها قرار می دهد. بازدید کنندگان با مجموعه ای از مبلمان قرن نوزدهم و بیستم، آثار هنری و لوازم منزلدوران ویکتوریا آشنا می شوند. خانم کاترین درباره تاثیر فرهنگ و سنت های دوران ویکتوریا بر زندگی امروز ژوهانسبورگ توضیحات کاملی ارائه می دهد. بازدید از این خانه با یک چای در ایوان خانم کاترین به پایان می رسد.

 

برج تل کمTelkom Tower

این برج با ارتفاع 269 متر جهت ارسال امواج رادیوئی در سال 1971 ساخته شده است. از جاذبه های این برجمی توان از رستورانهای آن نام برد. یکی از رستوران ها گردان و دیگری ثابت است . صرف شام یا ناهار در رستوران گردان و مناظر زیبایژوهانسبورگ بویژه آسمان خراشهای آن دل انگیز است.

 

گلدریف سیتیGold Reef City

مجتمع تفریحی فرهنگی گلد ریف سیتی در مزرعه وسیعی احداث شده است که در سال 1886 در آن طلا کشف شد. البته امروز طلای آن بطور کامل استخراج شده است. بازی ها و سرگرمی ها ئی که در این مجتمع ارائه می گردد در ارتباط با کشف طلا طراحی شده اند. کارکنان مجتمع لباس های متداول در دوران کشف طلا به تن دارند. ساختمان های مجتمع نیز به سبک معماری آن دوران ساخته شده اند. یکی از جاذبه های بسیار دیدنی در این مجتمع وجود سنگ معدنی است که در موزه طلای مجتمع به نمایش گذاشته شده است. در این سنگ معدن رگه های طلا با تلئلو خیره کننده ای می درخشند. سرگرمی های متنوع در این مجتمع از بازی های پرشور و هیجان مانند برج وحشت و چرخ فلک گرفته تا بازی های آرام آبی، آشنائی با تاریخ طلا و بازدید از معادن زیر زمینی که زمانی سرشار از طلا بود با سلیقه هر خانواده ای سازگاری دارد. در اکثر هتل ها سرویس ایاب و ذهاب Shuttle Bus به این مجتمع وجود دارد.

 

موزه آپارتایدApartheid Museum

حکومت تبعیض نژادی توسط سفید پوستان حاکم بر آفریقای جنوبی در سال 1948 به سیاه پوستان این کشور تحمیل شد. این حکومت تا سال 1994 که این کشور اولین انتخابات دمکراتیک خود را انجام داد و نلسون ماندلا با اکثریت آراء به ریاست جمهوری رسید ادامه داشت. در این مدت که 46 سال طول کشید سفید پوستان از هیچ جنایتی بر علیه سیاه پوستان دریغ نکردند. موزه آپارتاید داستان این جنایات و بیدادگری ها را بازگو می کند. این موزه با استفاده از عکس، فیلم، روزنامه، پیکر تراشی و ده ها وسیله دیگر ماهیت ضد انسانی حکومت آپارتاید را نمایش می دهد. یکی از دردناکترین اتفاقات این دوران را در سالنی شاهد هستیم که از سقف آن 131 حلقه دار آویزان است. 131 نفر از مبارزان راه آزادی که خواسته ای جز برابری نداشتند به عنوان شورشیان ضد حکومت اعدام شدند.

 

ساختمان کارلتون سنترCarlton Center

این ساختمان با ارتفاع 223 متر بلندترین ساختمان در آفریقا است. اکثر طبقات آن به دفاتر اداری و تجاری اختصاص دارد. از تراس این آسمان خراش که در طبقه پنجاهم یعنی طبقه آخر قرار دارد منظره تمام شهر ژوهانسبورگ و حومه آن جالب توجه است.

 

دهکده فرهنگی لسدیLesedi Cultural Village

در این دهکده فرهنگی رقص و آواز سنتی قبایل آفریقائی را می توان تماشا کرد. در این مجموعه پنج ساختمان که هر یک سبک معماری قبیله خاصی را نشان می دهد ساخته شده است. راهنمای مجتمع گروه را به تک تک این ساختمانها راهنمائی می کند و فرهنگ و آداب و رسوم هر قبیله را در ساختمان خودش تشریح می کند. پنج قبیله ساکن در این دهکده عبارتند از زولوZulu” "، خوزاXhosa “ " پدیPedi” "، باسوتو Basotho” " و ان د ب ل Ndebele” ". زن در قبیله زولو تا زمانی که ازدواج نکرده است یک لباس و زمانی که ازدواج کرد لباس دیگری می پوشد.

 

پارک حفاظت شده شیرهاLions Park NaturalReserve

در این پارک کوچک که دو کیلومتر مربع وسعت دارد و در حوالی فرودگاه ژوهانسبورگ قرار دارد بیش از80 شیر بویژه شیرهای سفید رنگ، تعدادی چیتا، سگ وحشی، کفتار، شغال، بزکوهی و گور خر زندگی می کنند. علاقمندان می توانند به شیرهای سفید غذا بدهند و با آنها عکس بگیرند. بازی کردن با سایر حیوانات با نظارت کامل راهنمای پارک امکان پذیر است. این راهنمایان اشراف کامل به رفتار حیوانات دارند و بی خطر بودن آنها را تضمین می کنند.

 

 

گالری هنرهای ژوهانسبورگ Johannesburg Art Gallery

این گالری صرفا بمنظور نمایش آثار هنری دنیا در سال 1915 یک سال پس از شروع جنگ جهانی اول ساخته شد. ساختمان گالری امروز در پرسروصدا ترین نقطه ژوهانسبورگ در قلب تجاری این شهر قرار گرفته است. این گالری با بیش از 9000 اثر هنری بزرگترین نمایشگاه آثار هنری در قاره آفریقا است. آثار هنری در 15 سالن به نمایش گذاشته شده است. با این حال تعداد زیادی از آنها در انبارها نگاهداری می شود. این آثار هنری شامل اشیاء قدیمی، مجسمه، طراحی ها، نقاشی، ملیلهدوزی و صدها قلم دیگر می باشد.یکی از سالن ها به نمایش نقاشی های هنرمندان قرن 17 هلند، هنرمندان قرن 18 و 19 اروپا و هنرمندان قرن 19 آفریقای جنوبی اختصاص داده شده است.

 

مراکز خرید ژوهانسبورگShopping Centers in Johannesburg

مهمترین مراکز خرید ژوهانسبورگ عبارتند از :

Carlton Center, Sandton Center, Oriental Plaza,Nelson Mandela Square,Rosebank Mall, Hyde Park Corner, North Gate, West Gate, and East Gate.