دانمارک

درباره دانمارک

كشوری است در شمال اروپا. پایتخت آن كپنهاگ است. جمعیت این كشور ۵٫۵ میلیون نفر و زبان رسمی آن دانماركی است. زبان‌های فاروئی، گرینلندی و آلمانی نیز به عنوان زبان‌های محلی در این كشور رسمیت دارند. واحد پول این كشور كرون دانمارك است و با اینكه این كشور در سال ۱۹۷۳ به اتحادیه اروپا پیوسته اما به حوزه یورو نپیوسته‌است. ۸۰٫۴ درصد مردم دانمارك مسیحی لوتری هستند.

جزایر فارو و گرینلند بخشی از پادشاهی دانمارك به‌شمار می‌آیند اما به ترتیب در سال‌های ۱۹۴۸ و ۱۹۷۹ به آن‌ها خودگردانی اعطا شده‌است. دانمارك جنوبی‌ترین كشور اسكاندیناوی است و تنها مرزی كه دارد با كشور آلمان است. پلی دریایی به نام پل اورسوند، دانمارك را به سوئد متصل می‌كند.

دانمارك از اعضای مؤسس سازمان ملل و ناتو است. كشور دانمارك دارای دولت رفاه‌است و از نظر كم بودن اختلاف درآمد مردم، در رتبه اول جهان قرار دارد. دانمارك از نظر درآمد سرانه در رتبه هفتم جهان قرار دارد و در بررسی‌های سالانه، مردم آن مكرراً به عنوان «راضی‌ترین» مردم جهان اعلام می‌شوند و این كشور به عنوان كشوری با كمترین فساد اداری در جهان به شمار می‌آید.

پرچم این كشور كه شامل یك صلیب سفید در میان آن است قدیمی‌ترین پرچمی در جهان است كه از سال ۱۸۲۱ تا به حال استفاده می‌شود. صلیب سفید این پرچم را در پرچم كشورهای سوئد، نروژ، فنلاند و ایسلند هم می‌توان دید.

كشور پادشاهی دانمارك بعد از كشور ژاپن دارای قدیمی‌ترین خاندان پادشاهی است. دانمارك دو سرود ملی دارد: یكی سرود شهروندان (با نام سرزمینی است دوست‌داشتنی) و دیگری سرود سلطنتی (به نام شاه كریستیان نزد دكل رفیع ایستاد).