سنگاپور

درباره سنگاپور

سنگاپور سرزمین گلهای رنگارنگ و خوش نقش است. به همین دلیل به "كشور گل اركیده" شهرت یافته است. پایتخت این كشورسنگاپور است با خیابانهایی تمیز و زیبا، پاركهایی متنوع، دیدنی و سرسبز، گلها و گیاهان زیبای استوائی، ساختمانها و فروشگاههای مدرن كه عنوان تمیز ترین شهر دنیا را از آن خود كرده است. وجود آسمان خراش های زیبا، پارك های پر از گل و گیاه استوائی، هتل های مدرن و جاذبه های توریستی فراوان كه هر یك از بهترینها در دنیا هستند، سالانه میلیونها گردشگر را به این جزیره كوچك ولی بی نظیر آسیایی جلب می كند. "نیویورك آسیا"، "جهانی در یك كشور" و "رنگین كمان فرهنگها" همگی القابی هستند كه به این شهر- كشور بی نظیر اطلاق می گردد.

سنگاپور نماینده ای ازكل آسیا است ولی در ابعا دی كوچك. چینی ها، مالایی ها، هندی ها، اروپائیان و سایر آسیایی ها فرهنگ، آئین، دین، لباس و غذای خود را به سنگاپور آورده اند و با سخاوت تمام آنها را در تركیبی جدید با عنوان فرهنگ سنگاپوری ارائه كرده اند. علیرغم وجود نژادهای مختلف در این سرزمین مردم آن با تفاهم كامل در كنار یكدیگر زندگی می كنند و سنگاپور را به كشوری نمونه در میان كشورهای چند فرهنگی جهان تبدیل نموده اند .

اصلی ترین زبانهای رایج در این كشور انگلیسی، چینی، مالایائی و تامیل می باشد. انگلیسی زبان متداول در ادارات و مكاتبات رسمی می باشد و همچون حلقه ای واصل، مردمان مختلف از ملیتها و فرهنگهای متفاوت را به یكدیگر پیوندمی دهد. چینی زبان مشترك چینی ها و تامیل زبان هندی های سنگاپور است. مردم سنگاپور حداقل به دو زبان صحبت می كنند كه یكی از آنها حتماً انگلیسی است.

سنگاپور موفقیت تجاری و رونق اقتصادی خود را به موقعیت جغرافیائی خودمدیون می باشد. این كشور در چهار راه خطوط اصلی كشتیرانی دنیا قرار دارد و سالانه بیش از 190 میلیون تن بار در این بندر جابجا می شود. این كشور 151 كیلو متر ساحل دارد و همسایگان آن در جنوب اندونزی و در شمال مالزی می باشند. سنگاپور از طریق جاده و راه آهن با مالزی از طریق دو پل بزرگ در ارتباط است. سنگاپور از كوچكترین كشور های جهان است كه متشكل از جزیره سنگاپور و 58 جزیره كوچك و بزرگ دیگر می باشد. مساحت جزیره سنگاپور 574 كیلومتر مربع و كل مساحت كشور سنگاپور 633 كیلومتر مربع است.

آب و هوای سنگاپور گرم و مرطوب است. حد متوسط دمای هوا 27 درجه سانتیگراد و میزان رطوبت شبها 90 درصد و روزها 85 درصد است. میزان بارندگی زیاد و حد متوسط آن 2360 میلی متر در سال است. از زمان استقلال، رشد اقتصادی و تحولات در این كشور بسیا چشم گیر بوده است. این جزیره كوچك استوائی امروز یكی از فعال ترین بنادر دنیا محسوب شده و فرودگاه آن نیز از بهترین فرودگاههای دنیا است. سنگاپور از مراكز عمده تصفیه و توزیع نفت و تهیه قطعات الكترونیكی و كشتی سازی كاملاً پیشرفته بشمار می رود. این كشور همچنین یكی از مراكز مهم تجاری، بانكداری، توریستی و مخابراتی آسیا و جهان می باشد.

در قرن 14 میلادی سنگاپور با نام "تماسك" به معنی شهر ساحلی شهرت داشت. بر اساس افسانه های قدیمی وقتی شاهزاده سوماترائی از این جزیره بازدید می كرد با جانور خارق العاده ای كه بنظر وی شیر می آمد، روبرو شد از آن پس نام این جزیره از تماسك به سنگاپور تغییر یافت. سنگاپور از دو كلمه(سنگا )،( پورا ) تشكیل شده كه بمعنی( شهر شیر ) می باشند. دولت انگلیس بمنظور تقویت سلطه خود در هند و توسعه تجارت خود با چین بر آن شد كه سنگاپور را به سبب آنكه در راه بین این دو كشور قرار دارد جزء مستعمرات خود در آورد. استامفورد رافل در سال 1819 وارد سنگاپور شد و از طریق حاكم جوهور این جزیره را به كمپانی هند شرقی بریتانیا واگذار نمود.  در آن زمان سنگاپور جزیره ای بود با جنگل هایی انبوه و متراكم و مرداب های فراوان كه جمعیت آن به عده قلیلی ماهیگیر و كولی های دریانورد محدو می شد.

پنج سال پس از ورود استامفورد یعنی در سال 1824 سنگاپور رسماً جزء مستعمرات انگلیس شد. با گشایش كانال سوئز در سال 1869 سنگاپور لنگرگاه عمده ای برای كشتی هایی كه بین اروپا و آسیای شرقی رفت و آمد می كردند گردید. همزمان با توسعه اقتصادی ناشی از رشد صنعت لاستیك در مالایا، سنگاپور مهمترین مركز صادرات لاستیك در دنیا گردید. شكوفایی و رونق اقتصادی روزبروز مهاجرین بیشتری را به سنگاپور جلب می كرد و این در حالی بود كه ناگهان هواپیما های ژاپن در ساعت 30/4 بامداد روز 8 دسامبر سال 1941 سنگاپور خفته در خواب شیرین را بمباران نمودند و آن را به تصرف در آوردند. تا سال 1945 سنگاپور در اشغال ژاپنی ها باقی ماند. در سال 1945 بدنبال بمباران و نابودی شهرهای هیروشیما و ناكازاكی توسط آمریكا، انگلیس بلافاصله قوای خود را در سنگاپور پیاده و ژاپنی ها را از این جزیره بیرون راند.

مجدداً انگلیس حاكمیت خود را بر سنگاپور اعمال نمود. از سال 1946 تا 1959 این جزیره رسماً جزء مستعمرات انگلیس گردید. در سال 1959 بدنبال فریاد آزادی خواهانه مردم سنگاپور انگلیس مجبور شد حكومت این جزیره را بدست مردم آن واگذار نماید ولی بر اساس فدراسیون مالایا و از نظر تقسیمات كشوری جزء مالایا بود. در سال 1963 دولت مالایا فدراسیون مالایا را لغو و (فدراسیون مالزی) را جایگزین آن نمود. بر اساس این طرح نام كشور از مالایا به مالزی تغییر یافت و سنگاپور همواره در تبعیت مالزی باقی ماند ولی در سال 1965 از این كشور جدا و استقلال كامل پیدا كرد.

جزیره بهشتی" سنتوزا "با موزه های بسیار دیدنی، دهكده آسیائی، پارك پروانه ها، دنیای شگفت انگیز زیر آب، دنیای دایناسورها، سرزمین آتشفشان، باغهای اركیده و زیبا تر از همه" رقص فواره ها "یكی از بهترین اماكن دیدنی دنیاست.

هوای سنگاپور در تمام طول سال نسبتاً گرم و شرجی است اگر به سنگاپور سفر می كنید لباسهای نخی و نازك را فراموش نكنید. مردم خوش برخورد و خونگرم سنگاپور همه ساله پذیرای جهانگردان بیشماری هستند. جاذبه های بیشمار توریستی و دیدنیهای كشور نیز اوقات جهانگردان را به راحتی پر می كنند.

اطلاعات پایه ای سفر به سنگاپور:

واحد پول:

دلار سنگاپور است كه هر دلار معادل 100 سنت می باشد.

 

اختلاف زمانی:

سنگاپور 5/4 ساعت از ایران جلوتر است.+8  GMT

ولتاژ برق:

220 ولت است و با سیستم برق ایران كاملا مطابقت دارد.

آب لوله كشی:  

بهداشتی و قابل شرب است.

ساعت كار فروشگاهها:

معمولا از 10 صبح تا 10 شب، هفت روز هفته می باشد.