مالزی

درباره مالزی

مالزی سرزمین لبخندهای زیبا و مردمان خونگرم و مهمان نواز است. به محض ورود به فرودگاه کوالالامپور ویژگی­های منحصر به فرد مالزی برای هر تازه واردی آشکار می­گردد. به زودی متوجه می­شویم که مالزی ترکیب بی­نظیری است از مردمانی خونگرم و با روح، فستیوال­هایی رنگین و با شور و حال، غذاهایی لذیذ و مطبوع و مناظری بکر و رویایی. از پارک­های ملی سرسبز و جنگل­های استوایی نظیر جنگل بوکیب هیجاو گرفته تا معابد پر رمز و راز در محله چینی­ها در کوالالامپور و از مجتمع تفریحی گنتینگ­های لند تا سواحل زیبای جزایر لنکاوی و از شهر تاریخی جوهور گرفته تا پرندگان منحصر به فرد و میوه­های تازه استوایی، مالزی کشوری است زیبا و بی­همتا که با یک برنامه­ریزی مدوّن در سالهای اخیر جهانگردان بسیاری را از سراسر عالم به سوی خود جذب نموده است. در مالزی سنت و مدرنیسم در کنار یکدیگر همزیستی بی­نظیری را رقم زده­اند و مالزی امروز ترکیبی است از دنیای مدرن و کهن. در بخش مدرن کوالالامپور از یک سو می توان از فرصت­های متنوع و باورنکردنی خرید و سرگرمی استفاده نمود و از سوی دیگر  از مناظر دل انگیز طبیعی در کوه کینابالو بهره برد. مالزی از هر سو با نقاط سرسبز و جنگل­های استوایی احاطه شده ودر جای جای آن محل­هایی برای کوهنوردی، غواصی و استفاده از امکانات پارک­های دریایی وجود دارد و حیات وحش و تنوع گونه­های گیاهی به شکل زیبایی در هم آمیخته و فضای منحصر به فردی را به وجود آورده است.

مالزی با مساحتی در حدود 330 هزار کیلومتر مربع کشوری است در جنوب شرقی آسیا. دریای چین جنوبی مالزی را به دو بخش تقسیم نموده است: سرزمین غربی یا شبه جزیره مالزی و سرزمین شرقی یا مالزی برونئو. این کشور در بخش شرقی با اندونزی و برونئی و در شبه جزیره با سنگاپور و تایلند هم مرز است. آب و هوای مالزی از نوع استوائی است و خط استوا از جنوب مالزی فاصله چندانی ندارد.

تنگه معروف مالاکا یکی از مهم­ترین آبراه­های تجاری و دریانوردی در سطح جهان است و سراسر غرب کشور را در بر می­گیرد و مالزی را از سوماترا در اندونزی جدا می­سازد. دریای چین جنوبی مالزی را به دو بخش تقسیم می­کند. منظره­ای که تقریباً در اکثر نقاط مالزی به چشم می­خورد به صورت دشت­های وسیع در کنار ساحل است که اغلب به جنگل­های فشرده بر روی تپه­ها و کوه­ها ختم می­گردد. بلندترین نقطه مالزی کوه کینابالو به ارتفاع 4095 می­باشد.

تاریخ:

شبه جزیرة مالایا و بخش شمالی جزیره بورنئو (ایالت­های ساراواک و صباح) در آغاز به وسیلة بومیان جنگل نشین مسکون گردید.

در سده اول میلادی دولت پادشاهی فونان که تحت تأثیر فرهنگ هندی قرار داشت، در درّه رود مکونگ تأسیس گردید. آغاز داد و ستد با چین به پیدایش بندر مالاکا در سده پانزدهم میلادی منجر شد و فرمانروایان آن نخستین کسانی بودند که در آن منطقه به ترویج آیین اسلام پرداختند و داد و ستد با بازرگانان مسلمان موجب رونق اقتصادی بازارهای مالاکا و مالزیا و اندونزی امروزی گردید و آیین بودا به مرور جای خود را به اسلام داد. در آغاز سده شانزدهم، پرتغالیها که با بازرگانان عرب ناحیه اقیانوس هند به رقابت برخاسته بودند، متوجه ناحیه هندوچین گردیدند. در سده هفدهم میلادی هلندی­ها با سلطان جوهور متحد شدند و پرتغالی­ها را از مالاکا بیرون راندند و به موجب پیمانی هر نوع داد و ستد و ارتباط با اروپاییان و آسیاییان دیگر را منع نمودند و خود یکه تاز میدان اقتصاد آن نواحی گردیدند. همزمان انگلیس­ها به داد و ستد با چینی­ها و منطقه بورنئوی شمالی پرداختند و درسال 1786 بندر جورج تاون را در جزیرة پینانگ واقع در تنگه مالاکا بنا نهادند.

برخورد منافع دو قدرت استعماری هلند و انگلستان به گفتگو و توافق و انعقاد قرارداد سال 1824 میان آنان منجر شد و به موجب آن اندونزی به هلند و مالایا به انگلستان واگذار گردید. در پایان سده نوزدهم انگلیس­ها به احداث کشتزارهای درخت کائوچو در آن نواحی پرداختند و کارگران تامیلی را به مهاجرت به آن نواحی و کار در کشتزارهای مزبور تشویق کردند.

با پایان یافتن جنگ دوم، ادامة سیاست استعماری انگلیسی­ها غیر ممکن گردید و آنان را به تجدید نظر در سیاست­های خود وادار کرد. در 1979 شاه سلطان یحیی در گذشت و حاجی احمد شاه به پادشاهی رسید و در 1981 ماهاتیر محمد به نخست وزیری انتخاب گردید. وی صنایع مالزیا را توسعه داد و سیاست خارجی مالزی را که در دهة 1960 غرب گرا بود به سوی بی طرفی و عدم تعهد سوق داد. در آوریل 1994 توانکو عبدالرحمن به پادشاهی مالزی انتخاب گردید. در سال 1997 همراه با سایر کشورهای منطقه مالزی دچار یک شک اقتصادی شد. منازعات در مورد سیستم اقتصادی بالا گرفت و سرانجام انور ابراهیم وزیر اقتصاد و معاون نخست وزیر به جرم سو استفاده از مقام خود برکنار و سرانجام محاکمه شد. در ژانویه سال 2000 هنگام تجدید محاکمه انور ابراهیم، چهار نفر از از رهبران مخالفان و وکیل انور ابراهیم دستگیر شدند که این موضوع با اعتراضات گسترده ای مواجه شد.

مردم:

مالزی با جمعیتی بالغ بر 28 میلیون نفر سرزمینی ست که از تنوع قومی و نژادی منحصر به فردی در جنوب شرق آسیا برخوردار است. چیزی در حدود 55 درصد جمعیت کشور را مالایایی ها تشکیل می دهند. مالزیایی های چینی الاصل با 25 درصد و مالزیای های هندی الاصل با حدودا 10 درصد جمعیت، اصلی ترین گروههای نژادی در مالزی را شکل می دهند و رنگین کمان قومی در این کشور را درخشان تر می سازند. چینی های مالزی اکثرا از نوادگان افرادی هستند که در قرن 19 میلادی از چین به مالزی آمدند و بیشتر هندی ها از نوادگان افرادی هستند که در دوران حکومت انگلیسی ها جهت کار از جنوب هند و منطقه تامیل به این کشور آمدند و فرهنگ رنگین خود را به مالزی معرفی نمودند. اسلام دین رسمی در مالزی ست و با پیروانی در حدود 60 درصد از کل جمعیت، اصلی ترین دین در کشور محسوب می گردد. طبق قانون اساسی پیروان سایر ادیان می توانند آزادانه به فعالیتهای دینی خود بپردازند. پس از اسلام پیروی از آیین بودا، مسیحیت و هندوئیسم اصلی ترین ادیان مورد توجه مالزی ست.  به همین دلیل مالزی کشوری ست که در گوشه گوشه آن انواع معابد به صورتی بسیار زیبا و تحسین انگیز در کنار مساجد مسلمانان به چشم می خورند. و زندگی مسالمت آمیز و همنشینی مسلمانان، هندوها، بودائیان و مسیحیان یکی از زیبا ترین جلوه های حیات اجتماعی در مالزی ست.

فرهنگ:

مالزی جامعه ای چند قومیتی، چند فرهنگی و چند زبانه است و در واقع مالزی جهانی ست از فرهنگهای متنوع در یک کشور. مالزیایی از هر فرصتی برای برپایی جشنها و فستیوالها استفاده می کنند. و مالزی سرزمین جشنواره ها و شادمانی هاست. معابد باشکوه و روحانی، غذاهای پرادویه و لباسهای رنگارنگ هندی عناصری زیبا و غنی از فرهنگ مالزی را شکل می دهند

فستیوال خیابان پنانگ که به جینگای معروف است، روز ملی یا مردکا که در روز 31 آگوست در کوالا برگزار می شود و فستیوال یک ماهه "رنگ مالزی" از شاخص ترین فستیوالهای ملی در مالزی ست و در این ایام پیرو جوان، بزرگ و کوچک و هندو و بودایی به شادمانی و سرور مشغولند. فستیوال رنگ با راهپیمایی در خیابانها و اجرای رقصهای سنتی همراه است.

یکی از آداب و رسوم متداول در میان مالزیایی ها مهمان نوازی و چیدن سفره های رنگین است که فارغ از هر آئین و نژادی در سرتاسر مالزی به چشم می خورد. مهمان نوازی و خونگرمی مردم  مالزی چه در عیدفطر، چه در سال نو چینی، چه در دیپاوالی (عید خاص هندوها) و چه در ایام کریسمس چشم نواز است و واقعا هر تازه واردی را به وجد می آورد.

موسیقی در مالزی آئینه تمام نمایی ست از تنوع و تکثر فرهنگی در این کشور. از رقص بومیان اورنگ اصیل در شبه جزیره اصلی مالزی گرفته تا آواز روح نواز مردمان ساکن در صباح و ساراواک و رقص سنتی تامیلی همگی عواملی ست که فرهنگ مالزی را رنگارنگ و در عین حال جذاب نموده است.

زبان:

مالای (Malay)  یا مالایایی زبان ملی در مالزی ست و این زبان در سرتاسر کشور مورد استفاده قرار می گیرد. مالای به زبان محلی باهاسا ملایژا (Bahasa Melaysia) گفته می شود. در کنار مالایی، انگلیسی کاربرد گسترده ای خصوصا در امور تجاری و اداری دارد. در مالزی زبان محاوره تابعی ست از قومیتها و نژادها ست و مردم کشور به زبانهای بومی خود نظیر چینی، هندی و تایلندی صحبت می کنند.

اقتصاد:

از زمانیکه مالزی به استقلال رسید دولت برنامه های پنج ساله توسعه اقتصادی در این کشور را آغاز نمود. در دهه 1970 میلادی مالزی چهار قدرت نوظهور اقتصادی در آسیا معروف به ببرهای آسیا (کره جنوبی، تایوان، هنگ کنگ و سنگاپور) را الگوی خود قرار داد و توسعه اقتصادی را آغاز نمود از این زمان به بعد بود که اقتصاد مالزی از یک اقتصاد بر پایه معادن و کشاورزی به یک اقتصاد صنعتی مولد تبدیل شد. با سرمایه گذاری ژاپنی ها تولید صنایع سنگین در این کشور شکوفا شد و طی چندین سال صادرات به اصلی ترین موتور رشد تبدیل شد.

پس از بحران اقتصادی جنوب شرق آسیا در سال 1999 اقتصاد مالزی دچار شک شد و ارزش پول و سهام در بازار بورس به شدت پایین آمد ولی اتخاذ سیاستهای درست اقتصادی سبب شد تا مالزی نسبت به سایر کشورهای منطقه کمتر صدمه ببیند گرچه امروز رشد اقتصادی در مالزی به سرعت دهه 90 میلادی نیست ولی از ثبات بیشتری برخوردار است. آموزش و بهداشت در مالزی از کیفیت بسیار بالایی در منطقه برخوردارند و از لحاظ تولید ناخالص ملی مالزی جنوب شرق آسیا پس از سنگاپور رتبه دوم را داراست.

منابع طبیعی:

جاذبه های طبیعی مالزی بی نظیر است و هر بازدید کننده ای با هر نوع ذائقه و سلیقه ای را جذب می کند. بیش از نیمی از خاک پوشیده از جنگل است و به دلیل واقع شدن در میان دریای چین جنوبی و اقیانوس هند طبیعی منحصر به فرد دارد. از نظر تنوع زیستی یا Biodiversity  چه از لحاظ گونه های گیاهی و چه از نظر گونه های جانوری در برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد قرار گرفته است و جزو 17 کشوری ست که از بالاترین تنوع زیستی در جهان برخوردارند.  از گونه های رو به انقراض و نایاب از بزرگترین گل دنیا یعنی رافلسیا گرفته تا کوچکترین سنجاب پا کوتاه در جهان همگی در جنگلهای مالزی هنوز به حیات خود ادامه می دهند. در چند سال گذشته طبیعت گردی از اصلی ترین اهداف جهت تقویت گردشگری در مالزی بوده است. لذا جاذبه های طبیعی در این کشور با وسواس توسعه یافته و حفاظت شده اند. قلع ونفت مهمترین تولیدات معدنی در مالزی هستند. تا دهه 1980 میلادی که قلع از بازار خوبی برخوردار بود مالزی بزرگترین تولید کننده قلع در دنیا بود. مالزی یکی از بزرگترین صادرکنندگان کائوچو و روغن نخل است.

واحد پول:

رینگت (Ringgit) با علامت اختصاری: RM

هر رینگت از صد سنت تشکیل می گردد

مدت پرواز مستقیم: از تهران به کوالامپور در حدود 7 ساعت است.

اختلاف ساعت: نسبت به ایران 5/4 ساعت جلوتر است (GMT +8)

ولتاژ برق:

220 تا 240 ولت است و با سیستم برق ایران کاملا مطابقت دارد. پریزهای برق سه سوراخ مربع دارند.

آب لوله کشی: قابل شرب است. ولی بهتر است از آب در بطریهای یکبار مصرف استفاده شود.